Biorganic Ürün Neden Kullanılmalıdır?

Organik Tarım; üretimde kimyasal girdi kullanmadan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim biçimidir.

Organik tarımın amacı; toprak ve su kaynakları ile havayı kirletmeden, çevre, bitki, hayvan ve insan sağlığını korumaktır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, gelişmekte olan ülkelerde her sene 20.000 insan gübreden kaynaklı zehirlenmelerden ölmektedir, ölümlerin büyük bir kısmı pamuk tarımında çalışan işçiler arasında meydana gelmektedir. Organik tarım yöntemi normal tarım yöntemlerine göre daha pahalı ve masraflıdır.

Pamukla İlgili Gerçekler

Dünyadaki tarım arazilerinin yaklaşık %2.4 ‘ü pamuk yetiştirmek için kullanılırken, tüm dünyada kullanılan böcek öldürücü kimyasalların %24’ü sadece konvansiyonel pamuk için tüketilmektedir.(1)

Bu açıdan pamuk, birim alan başına diğer bütün ekinlere kıyasla üretiminde en fazla kimyasal ilaç kullanılandır.

Zehirli Tarım İlaçları

Pamuk üretiminde kullanılan kimyasasalların pek çoğu sinir sistemimize zarar veren kansorejen maddelerdir. Pestisidler, pamuğun liflerine yerleşir, yıkama ile kaybolmaz ve cildimiz tarafından kolayca emilime uğrar. Bütün bunlara rağmen, pamuk kumaş üretiminde en çok tercih edilen ham maddedir. Amerikan Tarım Bakanlığının yaptığı bir araştırmaya göre 2000 senesinde yetiştirilen pamukların üzerine 38.000 ton böcek ilacı püskürtülmüştür. Söz konusu böcek ilaçlarının içinde DDT’den bile 60 kat daha zehirli olan maddeler bulunmakta, hatta EPA ( Amerikan Çevre Koruma Örgütü) kullanılan 15 tip pestisidin 7’sinin kanserojen olduğunu açıklamıştır. organik tekstil sertifikası nasıl alınır

Yaygın Kirlenme

Maalesef ki, pamuk üzerine püskürtülen kimyasalların %10’undan bile daha azı pamukları böceklerden korumak için işe yaramakta, geri kalan kimyasallar ise bitki, hava, toprak ve en sonunda da vücudumuz tarafından emilmektedir. Havadan püskürtülen bu son derece zehirli kimyasallar çevre arazilere de yayılıp, tarım işçilerini zehirlemekte, havayı, yüzey ve yeraltı sularını kirtletmekte ve ekosistem dengesizliklerine neden olmaktadır.

Doğal Hayata Zarar Verme

Söz konusu ilaçlara karşı böcekler de zaman içerisinde direnç geliştirdikleri için, her geçen yıl artan miktarlarda böcek ilacı kullanılmakta ve bunun sonu olarak da büyük ekolojik felaketler ve mahsul kayıpları meydana gelmektedir. Kullanılan böcek ilaçları nedeniyle dünyada yılda 2 milyon kuşun öldüğü tahmin edilmektedir. Günümüzde genetiği değiştirilmiş pamuk tohum larından yapılan üretim tüm dünyadaki pamuk üretiminin %75’ini oluşturmaktadır.

Gıda Zincirinde Pamuk

Gündelik beslenme alışkanlıklarınız arasında hazır atıştırmalıklar,cipsler, mayonez, hazır salata sosları yer alıyorsa farkında olmadan pamuk yağı yiyor olabilirsiniz. Pamuk sandığımızın aksine hayatımızda sadece kıyafetlerimizde ham madde olarak yer almıyor, aynı zamanda hazır gıda sektöründe pek çok gıda maddesinin içinde de yağ olarak kullanılmaktadır.Ülkemizde pamuk yağı genellikle margarin hammaddesi katı yağ üretiminde kullanılmaktadır (2) ve ayçiçek ve soya yağının ardından en fazla tüketilen 3. bitkisel sıvı yağdır. (3) Rafine pamuk yağı, kızartma amacıyla kullanımında diğer yağlara göre daha kaliteli sonuç verdiğinden dolayı, lokantacılar tarafından tercih edilmektedir (4) Pamuk tohumlarının aynı zamanda hayvan yemi olarak da kullanılması karşı karşıya olduğumuz tehlikelerin ne kadar büyük olduğunun bir göstergesidir.

Konvansiyonel tekstil ürünlerinde boyama ve baskı gibi üretim süreçlerinde kullanılan insan sağlığına zararlı kimyasal maddeler mevcuttur.
Organik tekstil ürünleri bu kimyasalları kesinlikle içermediği için, insan sağlığı için çok önemlidir:

TEKSTİLDE KULLANILAN KİMYASALLAR

– Organik Bağlı Halojenler ( AOX)

– Aromatik Çözücüşer

– Kloro-Fenols

– APEO, EDTA; DTPA ve benzeri kompleks yapıcılar

– Aktif Deterjanlar

– Formaldehit ve diğer kısa zincirli aldehitler

– Genetik olarak modifiye edilmiş organizmalar ( GDO)

– Halojenleştirilmiş Çözücüler

– Ağır Metaller

– Florokarbonlar

– Amonyak

– Ağartıcılar

– Ağır Metaller

– Azo Boyalar

– Diğer Toksik Maddeler:

R40 ( kanserojen etkiye dair)

R45 ( kansere neden olabilir )

R46 ( kalıtımsal genetik hasara neden olabilir )

R49 ( soluma kansere neden olabilir )

R60 ( doğurganlığı zayıflatabilir )

R61 ( anne karnındaki bebeğe zarar verebilir )

R62 ( olası doğurganlığı zayıflatma riski)

R63 ( olası anne karnındaki bebeğe zarar verme riski )

R68 ( geri dönüşü olmayan olumsuz etki riski )

Organik Pamuk genetik olarak modifiye edilmemiş bitkilerden böcek ilacı, kimyasal gübre gibi toksik maddeler kullanılmadan üretilen pamuktur.

Organik pamuk sentetik tarım ilaçları, bitki öldürücü ve gübrelerin en az 3 yıl süresince hiç kullanılmadığı çiftliklerde üretilir.

Organik tarımda haşere öldürücü (pestisid), ot öldürücü (herbisit), mantar öldürücü (fungisid) ya da benzeri diğer tarım kimyasalları hiç kullanılmaz, bunun yerine toprak ve toprağı oluşturan öğelerin biyolojik faaliyetlerinden yararlanılır. Kısaca, organik olarak üretilen ürünlerin işleme ve üretiminde hiç bir toksik kimyasal kullanılmaz; zararlı haşereler ile mücadelede tarım ilaçları yerine, parazitler ya da uğur böcekleri gibi faydalı organizmalardan faydalanılmaktadır

Organik pamuk, konvansiyonel pamuğa göre çok daha temiz ve sürdürülebilir bir üründür.

Organik tarım ürünleri, uzun vadede astım ve kanser gibi rahatsızlıklara neden olan ve toprağı, havayı, suyu ve besinlerimizi kirleten sentetik böcek ilaçlarına maruz kalmamıza engel olarak bizi ve ekosistemizi korur.

Organik pamuk kullanmayı tercih etmek, kendinizin, çocuğunuzun sağlığının ve üzerinde yaşadığımız gezegenin geleceği hakkında düşünmek demektir. Yıllardır süregelen zirai uygulamalar, tehlikeli böcek ilaçları ve gübrelerin kullanılması, genetiği değiştirilmiş mahsullerin yetiştirilmesi organik tarım yöntemlerinin uygulanması ile geri çevrilebilinir. Organik üretim mantığını benimsemiş üreticiler ile iş yaparak, doğaya karşı gelmek yerine, doğa ile iş birliği yapıyoruz. Organik ürünler yiyeceklerimizin, tekstil ürünlerinin ve kozmetiklerin içinde gereksiz katkı maddelerinin kullanılmaması anlamına gelir.

Organik üretim çiftçiler için, dünyamız için, çocuklarımız ve bizim için daha sağlıklı bir hayat demektir !

Satın aldığım ürünün “gerçekten” organik olduğundan nasıl emin olabilirim ?

Cevap: Ürün üzerinde bulunması gereken sertifika logoları veya numaraları ile .

Ürünlerin altındaki sembollerin anlamı nedir ?

Bir ürünün “organik” olarak satılabilmesi için üretim sürecindeki bütün üreticilerin belli bir uluslararası geçerliliği olan sertifikasyona sahip olması ve üretimin bütün aşamalarının bu sertifikasyon kriterlerine uygun olarak gerçekleştirilmiş olması gerekir. Aynı zamanda bütün bu süreçlerin bağımsız bir denetleme kuruluşu tarafından denetleniyor olması gerekmektedir.

Ancak sertifikasyonlar sayesinde kumaşların boyanması aşamasında, ağır metaller içeren sentetik AZO boyalar, ağartıcı klor ya da zararlı kimyasal maddelerin kullanılmadığı güvence altına alınabilir.

Bir tekstil ürünün “organik ” olması için yanlız ürünlerde kullanılan pamuk değil, ürünlerin tedariği aşamasında beraber çalışılan bütün üreticiler ; kumaş tedarikçileri, boyahaneler, baskıcılar da uyguladıkları üretim süreçleri açısıdan dünyada akredite olmus sertifikasyon kuruluşları ( Control Union / IMO/ ETKO, vb ) tarafından GOTS Standartlarına göre sertifikalandırılmış olmalıdır.

Satın aldığınız ürünün bütün üretim süreçleri ile sertifikalı olup olmadığını, ürün üzerinde bulunması gereken sertifika logolarından ya da sertifikasyon proje numaralarından anlayabilirsiniz.

GLOBAL ORGANİK TEKSTİL Nedir ?

Tarım sürecinde Organik olarak yetiştirilmiş elyafların tekstil sektöründe ilgili standartlara göre işleme alınması ile Organik tekstil sektörü doğmuştur.

Üretimde hammadde olarak Organik elyaf kullanılması ve üretim koşullarının ilgili standarda göre yapılması: Bu alanda uluslararası geçerliliği olan Global Organik Tekstil Standardına (GOTS) göre üretim ve sertifikasyon yapılmaktadır.

GOTS sertifikasyonu organik olarak yetiştirilmiş, sertifikalı organik elyaf kullanıma ek olarak GOTS’ un işleme /üretim standartlarını da kapsar.

Global Organik Tekstil Standardı (GOTS);Organik Tekstil İşleme alanında faaliyet gösteren önde gelen standart birliklerin ortak bir çalışmasıdır.

International Association Natural Textile Industry (IVN), Germany,
Soil Association (SA),England,
Organıc Trade Association (OTA),USA,
Japan Organıc Cotton Association (JOCA), Japan,
İşbirliği ile…
International Federation of Organıc Agriculture Movements (IFOAM)

Hammaddelerin hasadından, çevresel ve sosyal sorumlulukla ürerimden etiketlenmeye kadar nihai müşteriye, organik ürünle ilgili kesin bir güvence sunabilmek için organik tekstilin durumunu dünya çapında kabul gören kriterlerle tanımlamak.
İşleyici ve üreticilerin, organik kumaş ve kıyafetlerini tüm büyük pazarlarda kabul gören tek sertifika ile ihraç edebilmelerini sağlamak.
Dolaşım Sertifikası Nedir?

Dolaşım sertifikası ya da ürün sertifikası (transaction sertificate = certificate of inspection = product certificate ) elyaf, iplik, kumaş ve son tekstil ürünlerinin / kıyafetlerinin sadece tek bir yüklemesi için hazırlanmakta ve ürünün spesifikasyonlarını ve miktarını aynı zamanda üreticisini, satıcısını (ihracatçı)ve alıcısını göstermektir. Dolaşım sertifikası, alıcıya belli bir yüklemeye ait organik elyaf ürünlerinin organik durumunun ve/veya organik olarak üretiminin yapıldığının bir kanıtı olarak hazırlamaktadır.

Organik ürün alan firma ürünün organik elyaftan organik olarak üretildiğinden emin olmakla yükümlüdür. Bu nedenle denetimin ve sertifikasyonun kanıtı olarak satıcıdan/ ihracatçıdan aşağıdaki belgeleri istemelidir;

Satıcının ilgili sertifikasyon programına göre onaylanmış üretici olduğunu gösteren firma sertifikasını (company certificate )
Alıcının organik ürün olarak aldığı her partinin tam miktarını ve ilgili sertifikasyon programına göre organik olduğunu gösterir dolaşım sertifikasını
Satın alınan her organik ürün(elyaf,iplik,kumaş,son tekstil ürünü/kıyafetler)mutlaka dolaşım sertifikası ile Teslim alınmalıdır.

Paylaş

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek Hattı