Bebek Bakımında En Çok İhtiyaç Duyulan Malzemeler

Bir bebeğin 0-1 yaş aralığında bakımının çok iyi yapılması gerek. Bebeğin bu dönemde hem fiziksel hem de zihinsel anlamda birçok değişim yaşayacak. Tüm bu şartlar da, onun için ihtiyaç duyduğu eşyaları şekillendirecek. 0-1 yaş arası miniğin için hazırladığımız bebek ihtiyaç listesinde lazım olan her şeyi bulacaksın.

Araç-Gereç-Taşıma

Bebeğinin taşınması, güvenliği gibi konular için sahip olman gereken bazı bebek eşyaları var. Bu eşyalar her annenin olmazsa olmazlarından

EşyalarAçıklama
Bebek arabasıHer çocuklu annenin olmazsa olmazı, bebek arabası. Bebeğinin taşınması için en önemli bebek eşyalarının başında geliyor.
Oto koltuğuBir otomobili olan bebekli ailelerin, herhangi bir tehlikeli duruma sebebiyet vermemek için, araç içerisinde bebeğin güvenle oturabileceği bir oto koltuğu edinmesi önemli. 
Ana kucağıDoğumdan sonra sürekli kucak isteyen bebeğini mutlu, seni de rahat ettirecek bu bebek eşyasını mutlaka edin. 
KanguruKolay taşıma sağlayan kangurular, bebek arabasının yokluğunda veya bebek arabasının kullanılamayacağı yerlerde ebeveynlerin işine yararken, sevimli görüntüleriyle de kalpleri fethediyor. Kim bebeğini koynunda taşımak istemez ki? 
TelsizÖzellikle ayrı bebek odası olan anneler, uykusundan uyanan, huzursuzlanan, hastalanan bebeklerinin sesini duymak ve anında müdahale edebilmek için bu telsizleri kullanıyorlar. 
KameraÖzellikle çalışan annelerin baş tacı olan bebek kameraları, bebeklerinin her anına şahit olabilmek, güvenlik durumunu kontrol edebilmek için büyük kolaylık sağlıyor.

Banyo-Bakım

Bebeğinin sağlığı ve rahatı elbette çok önemli. Bu sağlığı ve rahatı sağlamak için ihtiyacın olan en gerekli bebek eşyaları bu listede!

EşyalarAçıklama
Burun aspiratörüBurun aspiratörleri bebeğinin tıkanan burnunu açman ve onu rahatlatman için çok gerekli. Burun aspiratörünün çeşitli formatları var, senin için en kullanışlı olanını seçebilirsin.
Ateş ölçerBebeğin bu süreçte küçük rahatsızlıklar yaşayabilir, ani ateşlenmeleri söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda ateşini saptayabilmek için bir ateş ölçerinin olması önemli. 
Tırnak bakım setiBebeğin özellikle ilk 3 aylık sürecinde sivri tırnakları ile keşfetmeye çalıştığı yüzüne zarar verebilir. Bunu önlemek için, bebeğine uygun bir tırnak bakım seti ile tırnaklarını kesmen ve bakım yapman gerekli. Korkma yapabilirsin: 
Bebek küveti ve setiNarin bebeğini doğru ve özenle yıkayabilmen için, küçük bedenine uygun bir bebek küveti edinmen şart. Bebeğini yıkamanı kolaylaştırmak için maşrapa, kova, file gibi ürünlerin de içerisinde olduğu bebek banyo setlerini tercih edebilirsin. 
Bebek şampuanı-sabunuBebeğinin hassas cildi ve saçları için, ona uygun ürünleri kullanman gerek. İçerisinde alkol, paraben, kimyasal bulunmayan bebek şampuanı ve sabunlarını tercih etmelisin. 
Kulak temizleme çubuğuBebeğinin kulak temizliği için, bebeklere özel üretilen kulak temizleme çubuklarını kullanmalısın. Kulak temizliğini yaparken bebeğine nazik davranmayı unutma!
Banyo termometresiBebeğini ideal sıcaklıktaki su ile yıkamak için bir termometre faydalı olacak. Bazı bebek küvetleri içerisinde de termometre bulunabiliyor.
Bebek deterjanıBebeğinin kıyafetlerini yıkamak için, yine kimyasal ve paraben gibi tehlikeli maddeler içeren deterjanları kullanmaman gerek. Bu nedenle bebekler için özel üretilen deterjanları tercih etmelisin. Çamaşırlarda deterjan kalıntısı olmamasına dikkat et.

Beslenme

Bu süreçte bebek beslenmesi için çeşitli malzemelere ihtiyacın olacak. Hem emzirme dönemi hem de ek gıdaya geçiş döneminde ihtiyaç duyabileceğin malzemeleri aşağıda listeledik.

EşyalarAçıklama
Emzirme minderiBebeğini çeşitli pozisyonlarda rahatça emzirebilmende kolaylık sağlayacak bir ürün. Ayrıca bebeğinin reflü riskini azaltır.
Süt saklama kabı ve süt saklama makinesiEğer sütünü sağıyorsan ve saklaman gerekiyorsa süt saklama kapları, sütünün değerini kaybetmemesi için iyi bir alternatif. 
BiberonBebeğine mama veya sağdığın sütü vermek için kullanabileceğin en doğru ürün biberonlar. Biberonların üretildiği malzemenin güvenilirliğine dikkat etmelisin. 
EmzikEğer bebeğin emzik kullanıyorsa, onun için seçtiğin emziklerin hava çıkışlı, yıkanabilir ve kaynatılabilir olmasına dikkat etmelisin. 
Emzik askısıBebeğinin emziğini ağzından düşürmesi, çıkarması gibi durumlarda yere düşerek kirlenmesini engelleyen emzik askılarının birçok modeli mevcut.
SterilizatörBiberon, emzik gibi ürünleri, genellikle buharla ve üst düzey hijyenle temizleyen sterilizatörler, faydalı bir bebek eşyası.
Mama sandalyesiÖzellikle ek gıdaya başlayan ve desteksiz oturabilen bebeklerin rahatça yemek yemesi için mama sandalyesi gerekli bir ürün.
Alıştırma bardağıİçerisinde bir sıvı olmasına rağmen devrilemeyen bu bardaklar, bebeğini kendi başına içmeye alıştırması açısından çok seveceğin bir ürün.
Mama tabağıKonulduğu yere yapışan, devrilmeyen, altı vakumlu mama tabakları, annelerin favorisi!

Giyim

0-1 yaş aralığındaki bebeğin fiziksel olarak sürekli ve hızlı değişimler yaşayacak, bu da giydiği kıyafetlere de etki edecek. Ama her bebeğin sahip olması gereken, bazı temel giyim ürünleri var.

EşyalarAçıklama
Çıtçıtlı bodyAnnelerin en sevdiği, alt değiştirme kolaylığı ve sıcak tutma dendiğinde akla ilk gelen kıyafet elbette çıtçıtlı body! Hem uzun kollusu hem de kısa kollusunu her mevsim kullanabilirsin.
Bebek tulumuTulum şeklindeki montlar, pijamalar ve ev kıyafetleri çıtçıtlı body ile birlikte, en sevilen ve en çok kullanılan bebek kıyafetlerinin en başında!
Yelek-HırkaKüçük bebeğin ortamda bir anda değişen küçük sıcaklık değerlerinden bile etkilenebilir. Bunu engellemek için hazır veya örgü bir bebek yeleği ya da hırkası işini görecek: 
PijamaBebeğinin rahatlığı önemli. Bunu sağlamak için pamuklu pijamalardan muhakkak edinmelisin.
İlk adım ayakkabısıBebeğinin ilk adımlarını doğru ve sağlıklı bir şekilde atması için büyük kolaylık sağlayacak. 
MontBebek olması, dışarı çıkıp, gezip görmeyeceği anlamına gelmiyor. Onu sıcak tutacak, vücuduna uygun bir montu olmalı. 
PatikBebeklerin en çok üşüyen yerlerinden biri, şüphesiz ayakları. Çorapları dışında, ayaklarını sıcacık tutacak bebek patikleri önemli bir bebek eşyası. 
EldivenÖzellikle yenidoğan bebeklerin elleriyle etrafı keşfetme çabası ile yüzlerini tırnaklarıyla çizme gibi durumları söz konusu olduğundan, eldivenler bir süre için muhakkak kullanılması gerekenlerden.

Bebek odası

Bebeğinin birçok ilklere imza atacağı bebek odası için olmazsa olmaz bebek eşyalarını sıraladık.

EşyalarAçıklama
Bebek beşiğiÇeşit çeşit bebek beşiği mevcut. Bu beşikler içerisinden senin için en uygununu seçebilirsin. Ama bu süreçte önemli olan, seçtiğin beşiğin parmaklıklı veya kenarlıklı olması, bebeğinin boyunu geçmesi. 
Bebek yatağıBeşiği seçtin ama yatak da çok önemli! Bebeğinin vücuduna uygun bir yatak seçmen, fiziksel gelişimine katkıda bulunacak. 
Bebek dolabıBebeğinin odasında eşyalarını depolayabileceğin bir dolap olması faydalı olacak. Odanın büyüklüğüne göre küçük veya büyük bir dolap tercih edebilirsin. 
Nevresim takımıBebeğini terletmeyecek, pamuklu ve yumuşak bir nevresim takımı, deliksiz bir uyku için şart. 
Su geçirmeyen yatak koruyucusuBebeğinin altına bez bağlıyorsun ama herhangi bir beklenmeyen durum söz konusu olduğunda su geçirmeyen yatak koruyucuları ile bebeğinin yatağını koruyabilirsin.
Oda nemlendiricisiBebeklerin yaşadığı burun tıkanıklığı ve kuruluğu sorunlarının büyük bir kısmı, uyudukları odadaki nem oranının düşüklüğünden kaynaklanır. Bunu önlemek için bir oda nemlendiricisi edinebilirsin. 
AydınlatmaBir odanın doğru aydınlatılması çok önemli. Konu bebek odası ise bu daha da önemli oluyor. Bebeğinin odasını ne çok aydınlık ne de çok karanlık hale getirecek aydınlatma ürünlerini tercih edebilirsin.

Oyuncak

Oyuncakların bebek gelişimi üzerindeki etkisi malum. Bebeğinin hızla değiştiği bu dönemde, gelişimine katkı sağlayacak oyuncaklar seçmelisin.

EşyalarAçıklama
Oyun halısı / Oyun minderiBebeklerin hem fiziksel hem de zihinsel gelişimine büyük katkı sağlayan oyun halısı veya oyun minderi, annelerin en çok tercih ettiği oyuncak ürünlerinden birisi. 
Eğitici oyuncaklarBebekler için de eğitici oyuncaklar var. Bu süreç içerisinde bebeğine alabileceğin eğitici oyuncaklara örnek olarak çıngırak, üst üste koyulan ahşap bloklar, hayvan sesi çıkaran veya sayı sayan peluş oyuncakları verebiliriz. 
DönenceBeşiklere takılan dönenceler, bebeklerin göz koordinasyonunu ve motor becerilerini destekliyor.
Paylaş

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek Hattı